Atanlar Palet

Teknolojik gelişmeleri takip ekmekte ve üretim kalitemizi her an geliştirmekteyiz.

Isıl işlem görmüş palet, standardına göre ihraç edilen ürün ne olursa olsun, her türlü ahşap ambalaj malzemesi (kalınlığı 6 mm.den az olanlar hariç olmak üzere, palet, sandık, kasa, takoz vb.) işlemden geçirilmiş (ısıl işlem veya metil bromür fümigasyonu) ve işaretlenmiş olmak zorundadır. Isıl işlem veya metil bromür fümigasyonu ile işaretleme ancak yetkili firmalar tarafından yapılabilmektedir. Ülkemizin de üyesi bulunduğu IPPC (Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu) Genel Kurulunun 2002 yılında kabul ettiği, uluslararası ticarette ahşap ambalaj malzemeleri kullanımını düzenleyen standarttır.

Isıl işlem görmüş palet açıklamak gerekirse ; T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda; 27.05.2015 tarih ve 29368 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Isıl İşleme Tabi Tutulması ve İşaretlenmesine Dair Yönetmelik”’in kaldırılarak yeni yönetmeliğin 25.05.2019 tarih ve 30784 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandığı ve yürürlük tarihinin 01.01.2020 olarak belirlendiği ifade edilmektedir. Anılan yazının devamında; 01.01.2020 tarihinden itibaren, ihracatta kullanılacak olan ahşap ambalaj malzemelerinin izin belgesi işletmede ısıl işleme tabi tutulup ISPM 15 ve izlenebilirlik işareti ile işaretlenip satışa sunulduktan sonra son kullanıcı olan ihracatçıya ulaşıncaya kadar Bakanlıklarınca izleneceği belirtilmekte ve ahşap ambalaj malzemeleri ve ISPM-15 uygulamaları hakkında aşağıdaki konulara değinilmektedir. “01.01.2020 tarihinden sonra izin belgeli işletmede ısıl işlem görmüş üzerinde ISPM 15 ve izlenebilirlik işareti olan ahşap ambalaj malzemelerinin satışı yapılacak ve bu ürünler ihracatçılar tarafından kullanılacaktır. Ahşap malzemenin ısıl işlem fırınlarında, fırınlama yaparak ahşabın çekirdek ısısının 56 dereceye geldikten sonra 30 dk. bekletilerek ahşabın içindeki zararlı böceklerden ve larvalardan arındırılması işlemidir. Bu işlem yapıldıktan sonra Palet’in üzerine aşağıdaki IPPC damgası vurulur. Böylece Ülkeler arası nakliyede ahşap palet ile hastalığın taşınması engellenmiş olur.
ISPM 15 Palet Tahta veya ahşap olan paletin fırın içinde belli bir sıcaklığa getirilmesi sonucunda oluşan yeni palete ısıl işlem palet adı verilmektedir. Isıl işlem aşamaları; 56 derece sıcaklıktaki fırına palet alınarak yarım saat bekletilir. Böylece ahşap içindeki haşere ve larvaları yok edilmektedir. Palet fırından çıkarılarak damgalanır. IPPC damgasıyla uluslararası ticarette mal taşınmasında kullanılabilmektedir. Başta AB ülkeler ve Türkiye olmak üzerinde birçok ülke ısıl işlem palet kullanımını zorunlu tutmaktadır. Arda Palet olarak istenen kalitede ve normlarda palet üreterek kalitemizi göstermekteyiz.

 • Standardın uygulanması üye ülkelerin sorumluluğunda olup, mevzuat değişiklikleri yolu ile ithalat veya ihracat yapan firmalara ek sorumluluklar getirmektedir.
 • İhracatçı ülkenin sorumluluğu, ısıl işlem veya metil bromür fümigasyonu ve bu işleme ilişkin uluslararası geçerliliği olan işaretlemeyi yapma yetkisinin verilmesini sağlayan mevzuatı yayınlamak ve uygulamak;
 • İhracatçının sorumluluğu, ihrac edilen ürünlerde kullanılan ahşap ambalaj malzemesinin standardının işaretini taşımasının sağlamak;
 • İthalatçının sorumluluğu, ithal edilen ürünlerde kullanılan ahşap ambalaj malzemesinin standardının işaretini taşımasını istemek;
 • İthalatçı ülkenin sorumluluğu, ülkesine giren ahşap ambalaj malzemelerinde ISPM 15 standardının işaretini aramaktır.

Isıl İşlem Görmüş Epal Palet Kurutulmuş tahta malzemelerinden üretilen ısıl işlem görmüş epal palet en çok tercih edilen palet çeşididir. Kurutulmuş tahtadan ürettiğimiz için mantar ve haşere gibi zarardan uzak kalmaktadır. Tek tip ve kolayca ürettiğimiz bu paletlerle ağır yüklerin taşınmasında güvenle kullanabilirsiniz. Isıl İşlem Görmüş Paletlerin Özellikleri ve Avantajları Firmamızda sıfır ve ikinci ısıl işlem görmüş epal palet satışı yaparak, müşteri memnuniyeti sağlıyoruz.

 • Paletlerimiz sağlam ve dayanıklıdırlar. Çam ya da kavak ağacından üretmekteyiz.
 • Geri dönüşüm özelliklidirler.
 • Uluslararası standart boyutlarda ve seri üretim yapmaktayız.
 • Paletler üzerine bir tondan fazla ağırlık konabilir.
 • Kullanım ömürleri uzun olduğundan maliyet avantajı sağlarlar.
 • Paletlerin üretiminde TSE standartlarında çiviler (burgulu) kullanılmaktadır.
 • Paletlerimizin üretiminde daha çok makine gücü kullanılmaktadır.
 • Euro paletlerimizin köşeleri ovaldir. Bu özelliğiyle hem kolay kullanım sağlamakta hem de indirme-taşıma gibi işlemlerde avantaj sağlamaktadır.
Tüm paletlerimiz hakkında detaylı bilgi edinmek ve uzmanlarımızın görüşlerini almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Arayın !

Ürünlerimiz hakkında bilgi edinmek için bizi arayabilirsiniz , Bizi Arayın size seçeneklerimizi sunalım.

İletişim

Bize iletişim kanallarından Görüş ve Önerilerinizi iletebilir , Ürün Bilgilendirmesi içinde talep oluşturabilirsiniz.

Adres:

A108 Adam Street, New York, NY 535022

Telefon:

+1 5589 55488 55s

Loading
Your message has been sent. Thank you!